Aktualności

Asseco Data Systems na Motor Finance: Europe Conference Awards 2017

 

Nasza firma, czołowy dostawca oprogramowania dla branży leasingowej, była w tym roku partnerem i sponsorem przeglądu rynku leasingowego w Polsce na konferencji Motor Finance: Europe Conference and Awards 2017, która odbyła się 16 marca br. we Frankfurcie. Na tym prestiżowym spotkaniu instytucji, nie tylko z branży motoryzacyjnej, odbywającym się rokrocznie, gościliśmy już po raz trzeci, uczestnicząc w rozmowach dotyczących istotnych zagadnień europejskiej branży motoryzacyjnej.

Konferencja Motor Finance: Europe Conference and Awards 2017, jak co roku, zgromadziła wielu przedstawicieli z instytucji finansowych typu „captive”, banków, firm leasingowych oraz specjalistów finansowych z branży motoryzacyjnej w aktywnej dyskusji na temat kluczowych zagadnień dotyczących przemysłu motoryzacyjnego.

 

Głównym tematem konferencji była sytuacja w branży motoryzacyjnej, która nie pozostaje bez znaczenia dla firm z branży finansowej i leasingowej. Ważnym pytaniem, które postawili przed sobą uczestnicy konferencji i jednocześnie próbowali na nie znaleźć odpowiedź, było: Jak zbudować odpowiedni model biznesowy firm leasingowych w celu zapewnienia dalszego wzrostu rynku motoryzacyjnego?

 

Na konferencji, Andrzej Dopierała – Prezes ADS – zaprezentował uczestnikom konferencji naszą firmę, a zaproszony przez nas gość, Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, przedstawił sytuację branży leasingowej w Polsce – nieco odmienną od sytuacji w pozostałych krajach europejskich. Polski rynek leasingu stale rośnie i generuje 3% krajowego PKB. Możemy się również poszczycić 6 pozycją, jeśli chodzi o jego wartość w Europie z 3,8% udziałem. Co ważne dynamicznie zmienia się struktura, jeśli chodzi o rodzaj leasingowanych przedmiotów – o ile na początku lat 90. samochody osobowe stanowiły niespełna 1% ogółu leasingu, teraz mają największy, bo aż 42% udział.

 

Podczas konferencji wyraźnie podkreślano, że jest to efekt zmian w podejściu do konsumpcji, jakie nastąpiły w społeczeństwach europejskich. Coraz bardziej rośnie znaczenie najmu i leasingu operacyjnego – ważniejsze niż posiadanie jest użytkowanie samochodu. Trend ten jest również zauważalny w Polsce, gdzie coraz częściej samochody po okresie leasingu nie są wykupowane na własność. Nie jest to bez znaczenia także dla takich firm jak Asseco Data Systems, które mając w portfolio swoich rozwiązań oprogramowanie dla firm leasingowych, muszą nadążać za aktualnymi trendami – tak podsumował ten trend uczestniczący w konferencji Paweł Barchwic, Wiceprezes ADS, Pion Oprogramowania dla Leasingu.

 

Wiele prezentacji podczas tegorocznego spotkania dotyczyło kwestii wpływu digitalizacji na branżę motoryzacyjną oraz zmian, jakie mogą mieć inne ważne trendy takie jak: mobilność, internet rzeczy (IoT) oraz cyberbezpieczeństwo w obszarze finansowania i zarzadzania flotą. To nowy rozdział w rozwoju branży motoryzacyjnej i leasingowej, gdzie swoje miejsce mogą także znaleźć inne rozwiązania z portfolio ADS – usługi zaufania i podpis elektroniczny.

 

Miło nam również poinformować, że w tym roku zaszczytne wyróżnienia otrzymali nasi wieloletni Klienci, w kategorii: Digital Innovation of the Year: Fleet – firma Volkswagen Financial Services, w kategorii: Digital Innovation of the Year: Consumer Lending – firma BMW Group Financial Services.

autor: Grażyna Gołaś