Zanim zadzwonisz do Serwisu

Z nami płatności przychodzące obsłużysz łatwo, szybko i przyjemnie!

 

Definiowanie po maskach oraz infokodzie mamy w Module Płatności Przychodzących od dawna, co pozwalało sprawnie przyporządkowywać płatności. Jednak wciąż część płatności trzeba było parować ręcznie, co jest zajęciem dość czasochłonnym. Moduł Płatności Przychodzących w systemie LEO FK w wersji 3.20 został zmodyfikowany o kolejne funkcjonalności, które pozwolą zminimalizować niemal do zera proces ręcznego parowania płatności. Zachęcamy do zapoznania się z nowościami w Module Płatności Przychodzących.

Dźwięk monet i szelest banknotów, jakże miły dla każdego ucha. Oto nadciąga oczekiwana fala płatności przychodzących. Oby jej strumień nigdy się nie kończył. Któż nie lubi takiego obrotu sprawy?

 

Spokój ducha i radość z puchnącego konta może nam jednak skutecznie zakłócić sytuacja, gdy ukierunkowana fala zamienia się w pędzące chaotyczne tsunami. Pieniądze lubią porządek, nawet w małym portfelu mieszczącym się w kieszonce dżinsów, a co dopiero w dużych instytucjach finansowych.

Należy zadbać o to, żeby posortować to co przyszło tak, aby każdy grosz trafił w odpowiednie miejsce. Bardzo często nie mamy wielkiego wpływu na to w jaki sposób nasi kontrahenci realizują zobowiązania. Przykładowo, opis płatności może być za każdym razem nieco inny, a kwota różna od oczekiwanej. Ileż cennego czasu musiałoby kosztować ręczne kwalifikowanie każdej płatności przychodzącej? Dziesiątki godzin mrówczej pracy, kilka par nowych okularów, tysiące nieporozumień i przerzedzone włosy na głowie! Zapewne zapytacie Państwo „Czy można łatwo, szybko i przyjemnie?”.

 

Z pomocą jak zwykle spieszy LEO FK w wersji 3.20, a konkretnie jego rewelacyjny Moduł Płatności Przychodzących, który poprzez drobne ewolucyjne zmiany wprowadzane stopniowo w poprzednich wersjach, stał się wysoce wyspecjalizowanym narzędziem do obsługi spływającej do firmy gotówki.

 

W podstawowej konfiguracji mają Państwo do dyspozycji filtrowanie płatności po wcześniej zdefiniowanych maskach oraz/lub infokodzie, możliwość zdefiniowana jednego kroku we wcześniej przygotowanym profilu (Rysunek 1. oraz Rysunek 2.). Są to funkcje, do których zdążyliśmy przywykać przez lata użytkowania Systemu LEO. Jednak liczba przelewów skierowana do ręcznego rozliczenia może w niektórych przypadkach być jeszcze spora.

 

W celu uniknięcia żmudnego ręcznego parowania płatności przygotowaliśmy dla Państwa rozszerzenie tego modułu, które dostępne jest po wczytaniu odpowiedniej licencji.

Rysunek 1. Podstawowa konfiguracja Płatności przychodzących

Rysunek 2. Konfiguracja masek i obsługi „infokodu”

 

Kluczową sprawą jest właściwe dopasowanie płatności, która wpłynęła do należności odpowiedniego kontrahenta/kontraktu. Rozszerzony Moduł Płatności Przychodzących umożliwia definicję kolejnych sit, które filtrują wczytywane z paczki przelewy. Przykładową konfigurację pierwszego kroku możemy zobaczyć na rysunku 3. W pierwszym profilu można zobaczyć zdefiniowanych aż siedem kroków, przez które filtrowana jest wczytywana tym profilem paczka z płatnościami.

Rysunek 3. Filtry pierwszego korku

Rysunek 4. Analiza wierzytelności na wskazanych kontach

 

W pierwszym kroku analizowane są wierzytelności na wskazanych kontach (Rysunek 4.). Parowanie płatności odbywa się z uwzględnieniem masek faktur i kontraktów, infokodu z uwzględnianiem rachunków wirtualnych klientów (Rysunek 3.).

 

Pozostałe płatności, które nie zostały sparowane w pierwszym kroku możemy filtrować w kolejnym, zdefiniowanym według określonych potrzeb. Do kolejnego przesiewu możemy wskazać nowe konta rozrachunkowe oraz wykorzystać funkcjonalność ról wprowadzoną w wersji 3.20, która pozwala tworzyć filtry w kolejnych krokach dla określonych grup kontrahentów. Wybór grupy kontrahentów dla danego filtru widzimy na rysunku 5. Określenie grupy docelowej danego filtru pozwala nam zdefiniować go odpowiednio dla charakterystyki danej grupy odbiorców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolejne kroki były dedykowane dla różnych klientów np. Odbiory, Dealerzy, Komornicy, itd.(Rysunek 5.).

Rysunek 5. Definiowanie grupy kontrahentów

Rysunek 6. Określenie roli dla kontrahenta

 

Kolejnym etapem, w którym możemy posłużyć się rolami kontrahenta jest ostatni krok, w którym należy zdecydować co zrobić z niesparowanymi płatnościami. W tym momencie możemy standardowo wybrać konto, na które mają być zaksięgowane wszystkie niesparowane płatności, a dla określonej grupy kontrahentów, i wskazać dedykowane konto dla nie sparowanych płatności dla kontrahentów o wybranej roli (Rysunek 6.). Przy konfiguracji tej funkcjonalności zalecana jest jednak ostrożność, ponieważ w zależności od zaznaczonych opcji możemy rozliczyć wszystkie niesparowane płatowości z danej paczki lub możemy rozliczyć płatności jedynie określonej grupy kontrahentów. W takim przypadku zasadne byłoby zdefiniowanie kolejnego kroku.

 

Wymienione wyżej możliwości: filtrowanie płatność, dodawanie kolejnych kroków, dedykowanie kroków dla określonej grupy kontrahentów zapewnia Państwu potężne narzędzie do obsługi płatności przychodzących. Przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych opcji w tym module ręczne parowanie pozycji będzie wkrótce już tylko sporadycznym epizodem.

 

Reasumując, mając na względzie powszechną potrzebę poprawy komfortu pracy, podniesienie jej jakości oraz wydajności, zachęcamy do korzystania z udoskonalonego Modułu Płatności Przychodzących. Jak zawsze prosimy o kontakt z naszym Działem Handlowym na emial: leo.sales@assecods.pl.

autor: Jarosław Skrzypiński