Wypowiedź eksperta

 

Nie taki JPK straszny jak go malują!

 

 

Jednolity Plik Kontrolny jaki jest, każdy widzi. Choć może jeszcze nie każdy. Dla tych Klientów, którzy jeszcze nie zainstalowali udostępnionej przez nas aplikacji do generowania plików kontrolnych przeznaczam niniejszy artykuł. Chciałbym tutaj opisać jak przejść przez proces instalacji aplikacji JPK bezboleśnie i sprawnie.

q

Skąd pobrać?

Zacznijmy zatem od pierwszego kroku: pobranie instalatora.

 

Na naszej stronie www.download.adh.com.pl dostępnej dla wszystkich naszych Klientów, dostępny jest specjalny katalog /produkty/tools/JPK zawierający niezbędne do instalacji pliki.

Znajdą tam Państwo:

Rysunek 1. Zawartość katalogu /produkty/tools/JPK

Zawartość katalogu /produkty/tools/JPK:

 1. Instalator skryptów
 2. Sam ear z aplikacją JPK
 3. Instrukcja
 4. Paczka z instalatorem EAP
 5. Paczka z instalatorem WildFly

 

Jeżeli przeprowadzają Państwo nową/pierwszą instalację, należy na pewno pobrać pliki opisane w punktach 1, 3 oraz 5 (odpowiednia wersja dla 32 lub 64 bitowego systemu operacyjnego).

 

Jak zainstalować?

 

Kolejne kroki instalacji opisane mają Państwo w właśnie pobranej instrukcji. I do tej lektury serdecznie zapraszam. Jednak instrukcja instrukcją, a sprawność instalacji musi być po naszej stronie. Dlatego poniżej chciałbym opisać kilka z ważniejszych etapów instalacji i na co przy nich warto zwrócić uwagę.

 

 1. Wymagania

Czy serwer, na którym instalowana jest aplikacja spełnia minimalne wymagania?

 

 1. Instalator struktury tabel JPK

Instalator skryptów ma kilka opcji, między innymi skrypty usuwające strukturę JPK i poprzednią konfigurację, które to skrypty oczywiście przy pierwszej instalacji należy pominąć.

 

 1. Przed pierwszym uruchomieniem

Przed pierwszym uruchomieniem warto sprawdzić w pliku domain.xml (punkt 1.4 w instrukcji) poprawność konfiguracji połączenia do bazy danych.

 

 1. Uruchomienie serwera (usługa Windows)

O ile w instrukcji opisany jest sposób uruchomienia serwera (przez plik runHost0Controller.bat), to możliwa jest również konfiguracja serwera WildFly, aby działał jako usługa Windows. Opis zarejestrowania takiej usługi znajdą Państwo po zainstalowaniu w głównym katalogu JPK\wildfly_10_jpk w pliku ‘instalacja windows.txt’.

 

 1. Niezbędne do uzupełnienia parametry

W konfiguracji ogólnej (punkt 4.1 w instrukcji) proszę pamiętać o uzupełnieniu adresu e-mail.

 

 1. Krótko o wielu bazach i co to znaczy w praktyce

 

Aplikacja korzysta z jednego głównego połączenia do bazy danych. Na wskazanym przez to połączenie schemacie, musi się znajdować struktura tabel JPK wraz z tabelami OPERATOR, PROFILES i OPERATORPROFIL. Nie musi to jednak być koniecznie baza LEO, byle istniały na tym schemacie te tabele z odpowiednią konfiguracją.

 

Opisana w punkcie 5 instrukcji konfiguracja połączeń do wielu baz danych umożliwia w praktyce stworzenie konfiguracji, w której wygenerowane dane oraz profile eksportu zapisane są na wydzielonym jednym schemacie bazy danych, a jedna i ta sama aplikacja działająca na tej bazie obsługuje jednocześnie kilka baz, tj. ten sam użytkownik/administrator zalogowany do aplikacji może uruchomić generację danych z różnych baz/spółek. Oczywiście w zależności od jego uprawnień (punkt 2.7 w instrukcji).

 

Niech powyższe informacje oraz te w instrukcji pozwolą i Państwu z satysfakcją powiedzieć: „U mnie działa!”.

 

autorzy: Maciej Kerner