Zanim zadzwonisz do Serwisu/Konsultanta

Szybcy i świetni

 

Cały czas usprawniamy System LEO. Z każdą kolejną wersją zyskuje on nowe funkcjonalności lub ulepszenie już istniejących. Tym razem przyśpieszyliśmy realizację wydruków. W wersji 3.20 LEO zyskał komponent Fast Reports. Dzięki niemu mają Państwo zapewniony znacznie szybszy wydruk, nie tylko faktur, ale także wydruk zestawień systemowych.

Do tej pory do wydruków systemowych LEO wykorzystywało leciwy już komponent ‘Rave Reports’. Od wersji LEO 3.20 sprawnie zastąpił go ‘Fast Reports’. Obecnie wydruki systemowe (w tym wydruki faktur drukowane według kształtów systemowych) drukowane są już nowym komponentem.

 

Dobrze, jest nowy, a co robi?

‘Fast Reports’ to przede wszystkim zgodnie z nazwą szybsze wydruki. Będzie to dla Państwa najbardziej odczuwalne dla operacji wydruku faktur, gdzie gros czasu aplikacja spędza właśnie na przygotowaniu obrazu faktury. Mniej z kolei dla wydruków zestawień systemowych, gdzie tak naprawdę najwięcej czasu zajmuje przygotowanie samego zbioru danych.

 

Szybciej to znaczy…?

Liczby mówią głośniej niż słowa. Poniżej mogą Państwo porównać wyniki pomiaru czasu drukowania tego samego zbioru ok. 10 tys. faktur do plików PDF na wersji LEO 3.18 i nowej 3.20. Pomiar był wykonywany na naszym środowisku testowym, na tej samej bazie danych, dla obu wersji systemu LEO.

 

 Wersja LEOCzas wydruku 10 tys. faktur
3.18 10:42
3.20 1:49

Różnica jest znaczna, a dla klientów, którzy potrzebują wydrukować dziesiątki tysięcy faktur w ciągu jednego dnia, to wręcz sprawa kluczowa.
Wspominając o wydruku faktur, napisałem o wydruku do plików PDF nie bez powodu, bo warto też dodać, że dzięki ‘Fast Reports’ mogliśmy również zrezygnować z konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania BullZip PDF. Było ono do tej pory odpowiedzialne za tworzenie plików PDF w LEO. Teraz sam komponent drukujący ma od razu możliwość utworzenia pliku PDF z przygotowanego obrazu faktury. Ten aspekt również miał znaczenie w kontekście wydajności całej operacji.

 

Czy powinniśmy teraz konfigurować kształty od nowa?

Nie, konfiguracja systemowych kształtów wydruków pozostaje niezmieniona. Implementacja nowego mechanizmu została w taki sposób wykonana, aby móc korzystać z tych samych wzorców, które obecnie ustawiają Państwo w module faktur (Narzędzia -> Kształt wydruku – systemowy).

 

Nieco technicznych szczegółów

Poza wydrukami faktur, które pozostały obsłużone przez odczyt konfiguracji kształtów wydruku, pozostałe wydruki systemowe zostały wydzielone do odrębnych względem exeka plików *.fr3. Wraz z wersją LEO 3.20 dostarczamy również paczkę tych raportów do umieszczenia w katalogu z wersją LEO, bądź inną lokalizacją, która będzie dostępna do odczytu przez aplikację LEO. Ścieżki do tych plików wprowadza się w bazie danych w tabeli ‘DEF_FASTREPORT_REPOSITORY’, gdzie wpisywane jest wskazanie konkretnego raportu (pliku) i ścieżki, w której aplikacja ma tego raportu szukać. Można podać te ścieżki jako bezwzględne lub względne, tj. ‘C:\ADS\LEOSystem\Reports\ObrotyKontKsiegowych.fr3’ lub ‘\Reports\ObrotyKontKsiegowych.fr3’ (wówczas katalogiem odniesienia jest katalog, z którego uruchamiany jest plik exe LEO.

 

Wydzielenie raportów systemowych z aplikacji umożliwia bardziej sprawne wdrażanie ewentualnych zmian do poszczególnych wydruków, ponieważ zmiana będzie ograniczała się do podmiany samego pliku raportu (podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku raportów Crystal Reports).

 

Zapewniamy, że po przejściu na narzędzie Fast Reports u Państwa praca z wydrukami w LEO także będzie przebiegać ‘Fast’. Zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym (leo.sales@assecods.pl) w celu ustalenia szczegółów wdrożenia nowej wersji Systemu LEO 3.20.

 

autor: Maciej Kerner