Asseco wdrożyło pierwszy w woj. łódzkim symulator procedur kryminalistycznych

3/2/2023

Prezentacja symulatora „Procedury kryminalistyczne” od Asseco

Symulator umożliwia symultaniczną rozgrywkę nawet czterem studentom, którzy wcielając się w różne role – policjanta, prokuratora, technika oględzinowego i protokolanta –tworzą jeden zespół. Ich zadaniem jest wspólne przeprowadzenie oględzin, ujawnienie śladów oraz zabezpieczenie materiału dowodowego.

Studenci WSBiNoZ będą mieli możliwość "przeniesienia się” do miejsca zdarzenia i przetestowania swoich umiejętności w praktyce, w środowisku maksymalnie zbliżonym do realnego – mówi Katarzyna Skowrońska, Key Account Director, Asseco Data Systems. Symulacja powoduje, że proces edukacyjny z wykorzystaniem technologii VR jest efektywny i przygotowuje studentów do wyzwań, z jakimi będą musieli mierzyć się w swojej pracy zawodowej związanej z kryminalistyką – dodała.

Wirtualne narzędzia

Symulator „Procedury kryminalistyczne” wyposażony jest w predefiniowane scenariusze, które zostały zróżnicowane pod względem fabuły: zabójstwo lub samobójstwo i zawierają ślady, dowody oraz obiekty interaktywne umieszczone w dwukondygnacyjnym domu mieszkalnym, jak również jego otoczeniu. W czasie rozgrywki na wyposażeniu studenta znajduje się profesjonalna wirtualna walizka oględzinowa zawierająca niezbędne narzędzia np. proszki, pędzle i folie daktyloskopijne czy tabliczki z numerami do oznaczania śladów.

Specjalne kontrolery VR umożliwią wchodzenie w interakcje z wykreowanym środowiskiem, natomiast gogle VR zapewnią użytkownikowi silną immersję zmysłów dzięki wysokiej jakości wizualnej projektu. W aplikacji wykorzystano bowiem modele 3D pozwalające w możliwie największym stopniu odwzorować prawdziwe miejsce zdarzenia – dodała Katarzyna Skowrońska.

Symulacja rozprawy sądowej  

W pracowni znajduje się w sumie 10 stanowisk wyposażonych w komputery, monitory, gogle i kontrolery, telewizor oraz rzutnik. Sprzęt ten przeznaczony jest do obsługi zarówno symulatora VR „Procedury kryminalistyczne”, jak również „Wirtualnej sali sądowej”. Za pomocą drugiego rozwiązania studenci mogą wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej, wcielając się w rolę m.in. sędziego, prokuratora czy adwokata. Specjalny edytor pozwoli na tworzenie różnych scenariuszy symulacji.

Nowy wymiar kształcenia

Studenci będą mogli rozwijać spostrzegawczość, umiejętności wyciągania wniosków i analizy, a także wielokrotnie przećwiczyć umiejętności praktyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych – powiedział Wojciech Welskop, Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

 

Świat cyfrowy zapewnia bowiem iluzję świata rzeczywistego, gwarantując jednocześnie pełne bezpieczeństwo użytkownikom. Z tego typu rozwiązań korzystają największe światowe uniwersytety, takie jak Harvard czy Stanford.

Jakie symulatory VR mogą wspierać edukację na uczelniach wyższych? Dowiedz się więcej na https://dlauczelni.assecods.pl/symulatory-w-wirtualnej-rzeczywistosci/