Asseco wdrożyło system do obsługi budżetu obywatelskiego w Urzędzie Miejskim w Zabrzu

3/1/2022

zabrze-ads

Asseco w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu udostępniło system do obsługi budżetu obywatelskiego w edycjach na 2022 i 2023 rok. Umożliwia on mieszkańcom, m.in. zgłaszanie wniosków online, jak również zdalne głosowanie na wybrane projekty. Rozwiązanie jest jednym z modułów oferowanej przez Asseco platformy e-usług – Miasto365.

System wspiera cały proces obsługi budżetu obywatelskiego – od zgłoszenia i wyboru propozycji, poprzez etap weryfikacji i oceny wniosków, aż po ustalanie wyników głosowania. Interfejs jest intuicyjny i zaprojektowany zgodnie ze standardami user experience, dzięki czemu stanowi wygodne narzędzie zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników.

E-usługi są podstawą funkcjonowania Smart City. Zdalna komunikacja z urzędem to nie tylko większe bezpieczeństwo, szczególnie w czasie obecnej pandemii, ale też możliwość szybszego i wygodniejszego załatwienia wielu spraw, np. złożenia wniosków w ramach budżetu obywatelskiego czy oddawania głosów na wybrane projekty – powiedział Artur Siodmiak, Dyrektor Handlowy Asseco Data Systems. Z tą myślą rozwijamy Portal Mieszkańca – Miasto365, czyli platformę komunikacji miasta z mieszkańcami, która zapewnia dostęp do szeregu usług elektronicznych oraz sprofilowanych informacji – dodał.

Urząd Miejski w Zabrzu korzysta z systemu w modelu subskrypcyjnym. Jest on udostępniany przez dostawcę przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej (Software as a Service). Oznacza to, że miasto nie musi inwestować w infrastrukturę czy zespół specjalistów IT odpowiedzialnych za utrzymanie systemu. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektywne kosztowo, ale także podnosi poziom cyberbezpieczeństwa, gdyż odpowiada za nie sprawdzony dostawca z wieloletnim doświadczeniem. Urząd może natomiast skupić się na swojej docelowej działalności, w tym na podnoszeniu komfortu życia mieszkańców.

Wiemy, że mieszkańcy chcą nie tylko korzystać z miejskiej infrastruktury, ale również mieć realny wpływ na kierunki jej rozwoju. Właśnie dlatego tak ważną inicjatywą jest budżet obywatelski, którego VIII edycja zakończyła się w Zabrzu – powiedział Eugeniusz Mizerski, Główny Specjalista ds. Budżetu Obywatelskiego, Urząd Miejski w Zabrzu. Dzięki współpracy z Asseco mieszkańcy mogą składać wnioski nie tylko w formie papierowej, ale również elektronicznej za pośrednictwem strony urzędu. Samo głosowanie także może być przeprowadzone w formie online. Takie rozwiązanie ułatwia oddawanie głosów i zwiększa zaangażowanie mieszkańców, którzy mogą zdalnie wyrazić swoje poparcie dla wybranego projektu – dodał.

Urząd Miejski w Zabrzu będzie korzystał z rozwiązania Asseco również w przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.Więcej informacji na temat zdalnej komunikacji z mieszkańcami na Miasto365