Komunikat w sprawie fałszywych maili

27/9/2019

Szanowni Państwo,

W ostatnich dniach obserwujemy zwiększoną liczbę ataków phishingowych, polegających na rozsyłaniu fałszywych wiadomości klientom różnych firm i instytucji. Maile zawierające zainfekowane załączniki (najczęściej w postaci dokumentów typu .doc), bądź linki do niebezpiecznych stron zostały spreparowane tak, aby wyglądały na wysłane przez pracowników podmiotów, z którymi Państwo współpracujecie.

Informujemy, że wśród fałszywych maili mogą się znaleźć również takie, które będą sugerować, że nadawcą jest pracownik Asseco Poland S.A. lub Asseco Data Systems S.A.. Bardzo prosimy o dokładną weryfikację nagłówków otrzymywanych wiadomości, ponieważ to tam znajduje się rzeczywisty adres nadawcy. Adresy pracowników Asseco zawsze zawierają domenę @asseco.pl, imię[email protected] lub @assecods.pl, imię[email protected].

Niebezpieczne załączniki mogą być niewykrywalne przez oprogramowanie antywirusowe. Po uruchomieniu mogą one doprowadzić do zainfekowania stacji złośliwym oprogramowaniem.

Otrzymanie sfałszowanej wiadomości oznacza, że używany przez Państwa adres e-mail został pozyskany przez twórców złośliwego oprogramowania i może zostać ponownie wykorzystywany w celu prób przesłania treści niezamówionych, czy też zagrażających bezpieczeństwu informacji . W takim przypadku należy niezwłocznie usunąć sfałszowany mail i przeskanować komputer oprogramowaniem antywirusowym.

Każdy przypadek próby podszycia się pod Asseco Poland S.A. / Asseco Data Systems S.A. prosimy zgłosić odpowiednio na skrzynkę [email protected] albo [email protected] / [email protected].