Asseco komercyjnym dostawcą skrzynki do e-Doręczeń

7/3/2024

Cyfrowa rewolucja w kontaktach z administracją publiczną oraz firmami. Asseco Data Systems właśnie uruchomiło usługę e-Doręczeń.

Od dzisiaj z rozwiązania mogą skorzystać wszystkie firmy wpisane do KRS oraz CEIDG, a także osoby fizyczne. Wystarczy, że założą skrzynkę do elektronicznych listów poleconych w ramach Kwalifikowanej Usługi Rejestrowanego Elektronicznego Doręczenia. E-Doręczenia przyspieszają komunikację między użytkownikami, pozwalają na załatwianie spraw z dowolnego miejsca oraz podnoszą bezpieczeństwo korespondencji, a ich skutek prawny jest taki sam, jak w przypadku tradycyjnego listu poleconego. To kolejny krok na drodze do ograniczenia ilości papierowych dokumentów.

e-Doręczenia, czyli list polecony w elektronicznej formie

 „e-Doręczenia by Asseco” to komercyjna usługa kwalifikowanego rejestrowanego doręczenia elektronicznego pozwalająca na odbieranie i wysyłanie cyfrowych listów poleconych. Rozwiązanie Asseco Data Systems pozwala na wymianę korespondencji między firmami, osobami fizycznymi, a także z organami administracji publicznej.

e-Doręczenia by Asseco to intuicyjne narzędzie do wysyłania i odbierania elektronicznych listów poleconych. Dostęp do skrzynki jest możliwy z poziomu strony www oraz urządzeń mobilnych. Korzystanie z tej usługi jest bardzo proste, gdyż  obsługa przypomina tradycyjną pocztę e-mail. Jednak e-Doręczenia są o wiele bardziej zaawansowane i posiadają dodatkowe zabezpieczenia chroniące poufność korespondencji. Pozwalają m.in. określić, kto jest nadawcą, kto odbiorcą, a tożsamość obu stron jest potwierdzona. Dodatkowo nie można zakwestionować skutku prawnego wysyłki przy użyciu usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, co oznacza, że może ono stanowić dowód w postępowaniu sądowym. Cały proces odbywa się z zachowaniem poufności informacji, a data i godzina wysyłki lub odbioru przesyłki zostają potwierdzone prawnie – podkreśla Paweł Wojtaszyk, Kierownik Produktu, Asseco Data Systems.

W ramach usługi e-Doręczenia by Asseco można skorzystać z następujących opcji nadania przesyłki:

  • E-doręczenie bez potwierdzenia odbioru – odpowiednik tradycyjnego listu poleconego z potwierdzeniem nadania,
  • E-doręczenie z potwierdzeniem odbioru – odpowiednik tradycyjnego listu poleconego z potwierdzeniem odbioru,
  • E-doręczenie z potwierdzeniem odbioru z podpisem – potwierdzenie odbioru z podpisem elektronicznym.

Operator Wyznaczony... 

Każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek posiadać skrzynkę do e-Doręczeń, jednak ma swobodę wyboru dostawcy, może to być usługa publiczna obsługiwana przez Operatora Wyznaczonego, którym obecnie jest Poczta Polska lub usługa dostarczana przez Kwalifikowanego Dostawcę Usług Zaufania np. Asseco Data Systems. Warto podkreślić, że w ramach usługi publicznej e-doręczenia będzie można wysyłać jedynie do jednostek administracji publicznej. Natomiast korzystając z usługi kwalifikowanej, e-Doręczenia będzie można wykorzystywać zarówno w kontaktach z urzędami, firmami prywatnymi, jak i z osobami fizycznymi.

czy Dostawca Kwalifikowany?

Usługi komercyjne tj. „e-Doręczenia by Asseco” dają narzędzia do zarządzania przesyłkami w ramach organizacji oraz możliwość konfiguracji, czy zwiększenia liczby użytkowników, co przy jednym adresie do doręczeń elektronicznych (ADE) i jednej skrzynce może zasadniczo ułatwić obsługę korespondencji. Będzie to znaczne uproszczenie zwłaszcza dla dużych podmiotów, które posiadają wiele działów i obsługują dużą liczbę przesyłek. Wyróżnikiem rozwiązania Asseco są zwiększone możliwości archiwizacji – korespondencja może być dostępna przez cały okres funkcjonowania skrzynki. Ponadto można  skorzystać z dodatkowych opcji powiadomień o nowej przesyłce, m.in. wiadomości SMS. Zaproponowane przez nas udogodnienia znacznie ułatwiają korzystanie z e-Doręczeń  i sprawiają, że są one dużo wygodniejsze od tradycyjnej formy listu poleconego  – dodaje Paweł Wojtaszyk.

Więcej informacji na temat e-doręczeń znajduje się na stronie Certum by Asseco.