Dokonania Asseco w Afryce docenione przez międzynarodowe instytuty badawcze

12/2/2024

Działania Asseco w Togo zostały docenione

Projekty zrealizowane przez Asseco w Republice Togijskiej zostały wyróżnione w dwóch renomowanych opracowaniach dotyczących rozwoju technologicznego w Afryce. W raportach przygotowanych przez Centre for International Governance Innovation (CIGI) oraz Institut Français des Relations Internationales (IFRI) opisano współpracę Asseco z rządem Togo jako efektywny sposób dostarczenia wiedzy i technologii w celu rozwoju kluczowych dla tego kraju obszarów IT.

W raporcie „Navigating Africa’s Digital Partnerships in a Context of Global Rivalry”, przygotowanym przez naukowca prowadzącego prace w Global Economic Governance Programme na Uniwersytecie Oxfrodzkim, opisano współpracę Asseco z togijskim rządem w obszarze cyberbezpieczeństwa, w którym kraj ten nie posiadał odpowiednich kompetencji i zasobów. W ramach projektu uruchomiono Narodowe Centrum Bezpieczeństwa wspierające ochronę togijskiej infrastruktury krytycznej, firm, administracji i obywateli przed zagrożeniami cybernetycznymi. Powstały struktury CERT i SOC, w których, m.in. dzięki zrealizowanym szkoleniom, działa wysoko wykwalifikowana kadra.

Współpracujemy z rządem Republiki Togo od 2019 r. i w tym czasie udało nam się stworzyć struktury CERT i SOC, w których wykorzystywane są najwyższej klasy narzędzia oraz wyszkolić lokalnych ekspertów zgodnie z międzynarodowymi standardami – powiedział Paweł Hansdorfer, dyrektor rynków zagranicznych w Asseco Data Systems.
Z doświadczenia tej kadry postanowiła skorzystać Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Afryki, która podjęła decyzję o stworzeniu w Togo Afrykańskiego Centrum Koordynacji i Badań nad Cyberbezpieczeństwem. Nasza współpraca z tym krajem zaowocowała więc nie tylko podniesieniem jego bezpieczeństwa cybernetycznego, ale również umożliwiła mu uzyskanie pozycji czołowego ośrodka cyberbezpieczeństwa w regionie – dodał.

Działania Asseco w Togo zostały docenione i opisane również przez Institut Français des Relations Internationales. Jest to jedyna francuska instytucja badawcza, która znalazła się wśród 50 najbardziej wpływowych think tanków na świecie (z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych).