Interaktywna Instytucja Kultury „Rzeszowskie piwnice”

3/1/2022

Rzeszowskie piwnice

Asseco Data Systems zmodernizowało Podziemną Trasę Turystyczną znajdującą się w zabytkowych korytarzach Rzeszowa. W ramach projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” powstała unikatowa ekspozycja multimedialna. Wartość inwestycji wyniosła ponad 23 mln zł, w tym część realizowana w ramach projektu unijnego ponad 18,7 mln zł.  Ekspozycja została udostępniona dla zwiedzających 3 stycznia 2022 roku.

Zlokalizowana pod płytą Rynku w Rzeszowie Podziemna Trasa Turystyczna jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej długości prawie 500 m. W 2019 roku Asseco Data Systems podpisało z Gminą Miasto Rzeszów umowę na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury”. Podziemny obiekt został unowocześniony i wyposażony w sprzęt, który pozwoli odwiedzającym przenieść się w czasie.

Zwiedzający Rzeszowskie Piwnice zostaną przeniesieni do interaktywnego świata, który przybliży im historię Rzeszowa. Do wyboru są dwie ścieżki zwiedzania – Interaktywna Legenda - uczestnicy utworzą drużynę i rozwiązując zadania zdobędą punkty w drodze po nagrodę oraz Obrazy Historii -  przedstawiane materiały uzupełniają słowa przewodnika. Rzeszowskie Piwnice to przestrzeń, która pozwala na organizowanie wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, prezentacji, wystaw, koncertów, a także umożliwia zapoznanie się oraz doświadczenie nowych technologii czy skorzystanie z zajęć edukacyjnych oferowanych w ramach virtual lab. Ze względu na swoją złożoność proces realizacji był sporym wyzwaniem. Szczególnie trudnym zagadnieniem było wprowadzenie do tkanki zabytkowej nowoczesnych technologii wraz ze wszystkimi instalacjami w sposób umożliwiający zachowanie niepowtarzalnego charakteru obiektu – podkreśla Wiktoria Wnęk, Project Manager, Asseco Data Systems.

Hol wejściowy został zaaranżowany na Strefę Wejścia – przestrzeń wielofunkcyjną, co umożliwi jego wielorakie wykorzystanie. W wydzielonej ścianką mobilną przestrzeni znajduje się sala projekcyjna z wielkoformatowym ekranem LED i elementami kina 5d. Po złożeniu ścianki i demontażu mobilnych foteli powstaje przestrzeń umożliwiająca organizację kameralnych koncertów czy konferencji. Wydarzenia te zyskają odpowiednią oprawę dzięki ścianie wizyjnej i modułowej, mobilnej scenie oraz oświetleniu i nagłośnieniu scenicznemu. Przestrzeń holu dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. W dedykowanych stanowiskach istnieje możliwość odbycia wirtualnej wycieczki na ekranie monitora, za pomocą gogli VR lub przewodnika audio.

W 2016 roku, w ramach budżetu obywatelskiego, zgłosiłem pomysł wzbogacenia trasy podziemnej o rozwiązania interaktywne, uatrakcyjniające zwiedzanie, ułatwiające poznawanie historii Rzeszowa.  Bardzo się cieszę, że po 5 latach, ten projekt kończy się tak spektakularnie – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

W ramach Interaktywnej Instytucji został zaaranżowany Skwer kultury, który zlokalizowany jest na płycie rzeszowskiego Rynku, nieopodal wejścia do piwnic i Ratusza. To miejsce wydarzeń kulturalnych, które dzięki wyposażeniu m.in. w posadzkę ledową, modułowe meble i interaktywną studnię z efektami świetlno-dźwiękowymi zyskało nowy charakter i stało się miejscem odpoczynku dla całych rodzin. Rzeszowskie Piwnice zostały wyposażone w 121 monitorów, 42 projektory, 91 komputerów, 6 projekcji holograficznych, posadzkę LED oraz wielkoformatowy monitor LED. Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Asseco Data Systems było odpowiedzialne za dostarczenie urządzeń technicznych, sprzętu, wyposażenia multimedialnego i scenicznego na potrzeby utworzenia ekspozycji multimedialnej.W obiekcie wykonano sieć IT i system nagłośnienia niezbędne do funkcjonowania wystawy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonano system kontroli dostępu, system sygnalizacji pożaru oraz system monitoringu wizyjnego (CCTV). Przewodnicy zostali wyposażeni w bezprzewodowy system komunikacji. Ważnym elementem przedsięwzięcia było również opracowanie dokumentacji i wykonanie robót budowlanych koniecznych do realizacji ekspozycji multimedialnych, m.in. instalacji elektrycznych i teletechnicznych.