Rzeszów z tytułem Smart City

15/6/2022

Miasto Rzeszów zostało nagrodzone w konkursie „Smart City Awards”

Miasto Rzeszów zostało nagrodzone w konkursie „Smart City Awards” w kategorii „Smart City do 300 tys. Mieszkańców”. Kapituła doceniła zaangażowanie stolicy Podkarpacia w realizację tej idei. W uzasadnieniu wymieniła m.in. wdrożony we współpracy z Asseco inteligentny system parkingowy. Uroczyste wręczenie nagród było częścią tegorocznego Smart City Forum, największego w Polsce kongresu poświęconego funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast.

Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadziło hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Jest to największy, skutecznie zakończony projekt tego typu w kraju. Do jego realizacji wykorzystano Inteligentny Systemem Płatnego Parkowania „Metropolis.ISPP”. Rozwiązanie obejmuje strefę płatnego parkowania i zbiera oraz analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o liczbie wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji „E-Parking”. Aplikacja daje kierowcom możliwość wybrania, z aktualizowanej na bieżąco mapy, celu podróży i nawigowania do aktualnie dostępnych miejsc parkingowych. Ponadto za jej pomocą mogą oni dokonać opłaty za postój.

Inteligentny Systemem Płatnego Parkowania „Metropolis.ISPP przyczynia się do zmniejszenia ruchu samochodowego, związanego z poszukiwaniem miejsc parkingowych, redukując tym samym poziom zanieczyszczeń oraz korków – powiedział Piotr Strzelec, Dyrektor Działu Sprzedaży w Pionie Smart City, Asseco Data Systems. System obejmuje ok. 2,5 tys. miejsc postojowych. Wykorzystuje on mechanizmy sztucznej inteligencji, które w oparciu o sieci neuronowe za pomocą kamer analizują obraz obszarów parkingowych oraz dane z czujników zajętości miejsc postojowych – dodał.

Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Więcej o rozwiązaniach dla Smart City na: https://www.assecods.pl/oferta/smart-city/