Stworzyliśmy najnowocześniejszy dworzec w kraju

16/1/2019

Najnowoczesniejszy-Dworzec-w-kraju

Zrealizowany przez Asseco Data Systems projekt Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie od początku 2019 roku jest dostępny dla podróżnych. Wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań jest to najnowocześniejszy dworzec w kraju i pierwszy tego typu obiekt stworzony nie przez firmy budowlane, a technologiczne.

Na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego Pion Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej Asseco Data Systems stworzył infrastrukturę IT konieczną do uruchomienia Systemu Zarządzania Dworcem Lokalnym. Całość wdrożonych rozwiązań zintegrowaliśmy z funkcjonującym już od kilku lat Rzeszowskim Inteligentnym Systemem Transportowym, który obejmuje m.in. system monitorowania strefy parkingowej, interaktywne tablice przystankowe i biletomaty. W 2018 r. infrastruktura została przez Asseco Data Systems rozbudowana o nowe elementy – 49 rzeszowskich przystanków objęto aktywnym monitoringiem.

Nowoczesne Centrum Nadzoru Dworca Lokalnego obejmuje informację pasażerską oraz system inteligentnego monitoringu wizyjnego. Informacje dla podróżnych przekazywane są za pomocą interaktywnych tablic i wyświetlaczy uzupełnianych zapowiedziami głosowymi, poprzez serwis internetowy oraz tzw infokiosk czyli elektroniczny punkt informacji pasażerskiej. Bilety można kupić w automacie. Dzięki możliwościom “Metropolis” – stworzonej przez Asseco platformy do zintegrowanego zarządzania miejską infrastrukturą, system monitorowania peronów autobusowych obsługuje również zatoki przystankowe na terenie Rzeszowa. Inteligentny monitoring wizyjny pozwala na automatyczne rozpoznawanie pojazdów korzystających z zarówno z infrastruktury dworca, jak i miejskich przystanków. Kamery odczytują tablice rejestracyjne i kategorie pojazdu, wyliczają czas korzystania z miejskiej infrastruktury, sprawdzają, czy pojazd jest do tego uprawniony oraz naliczają opłaty.

Niezwykle nowoczesny jest też sam budynek terminala autobusowego, który został wyposażony m.in. w panele fotowoltaiczne.

O rzeszowskim projekcie opowiedział dziennikowi “Rzeczpospolita” Paweł Sokołowski, Dyrektor w Pionie Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

Obiekt w całości pokrytą fotowoltaiką, panele znajdują się na elewacjach, wiatach przystankowych, a nawet żaluzjach. Klimatyzacja automatycznie potrafi dostosować się do pogody na zewnętrz. W efekcie dworzec jest zeroemisyjną i samowystarczalną energetycznie konstrukcją. – powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor w Pionie Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w ADS