Asseco Data Systems wraz z Adobe wprowadza nowy standard dla podpisów elektronicznych w chmurze

Asseco Data Systems wraz z Adobe wprowadza nowy standard dla podpisów elektronicznych w chmurze

 

Nowe konsorcjum branżowe wprowadza otwarte standardy dla mobilnych podpisów elektronicznych.

W dniu 1 lipca 2016 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy rozporządzenia Unii Europejskiej o identyfikacji elektronicznej i usługach zaufania (eIDAS), regulujące m.in. kwestie wzajemnego uznawania bezpiecznych podpisów elektronicznych przez kraje Unii Europejskiej. W związku z tym w dniu dzisiejszym Adobe oraz Asseco Data Systems (ADS) ogłosiły powstanie organizacji Cloud Signature Consortium.

Konsorcjum powstało jako odpowiedź na potrzebę spełnienia najwyższego poziomu wymagań Rozporządzenia eIDAS dla państw w UE, ale jesteśmy przekonani, że będzie miało zasięg globalny, jako że popyt na wysoce bezpieczne rozwiązania cyfrowe nadal rośnie także poza Unią.

Pierwsi członkowie Cloud Signature Consortium, które obejmuje unijnych dostawców usług zaufania, naukowców oraz organizacje koncentrujące się na standardach i bezpieczeństwie, to między innymi:

 • Asseco Data Systems – Polska
 • Bundesdruckerei / D-Trust – Niemcy
 • Cryptolog / Universign – Francja
 • Docapost / Certinomis – Francja
 • InfoCert – Włochy
 • Intarsys Consulting – Niemcy
 • Intesi Group – Włochy
 • Izenpe – Hiszpania
 • SafeLayer – Hiszpania
 • SwissSign – Szwajcaria
 • Technische Universitat Graz – Austria
 • Unibridge – Norwegia

Podpisy elektroniczne bazujące na certyfikatach są najbardziej zaawansowaną i bezpieczną formą wyrażenia woli w postaci elektronicznej, coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa i rządy na całym świecie. Jednak używanie podpisów elektronicznych zgodnie z dotychczasowymi standardami bywa uciążliwym, czasochłonnym procesem, który na długi czas przykuwa ludzi do komputera. W wielu przypadkach do złożenia podpisu potrzebne jest użycie urządzenia fizycznego, takiego jak token USB lub czytnik i karta. Takie podejście nie spełnia rosnących oczekiwań konsumentów i przedsiębiorstw dotyczących prostych, a jednocześnie bezpiecznych rozwiązań, które działają w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.

Pomimo tego, że istnieją już rozwiązania podpisu elektronicznego w chmurze, to są one zamknięte, a ich funkcjonalność pokrywa tylko fragment wymagań klientów. Adobe jako lider i Asseco Data Systems jako członek-założyciel wraz z pozostałymi członkami konsorcjum współpracują w celu opracowania otwartego standardu, który stworzy nową możliwość składania podpisu elektronicznego na ponad siedmiu miliardach urządzeń mobilnych na całym świecie.

Spółka Asseco Data Systems jako lider podpisu elektronicznego w Polsce czuje się odpowiedzialna za rozwój tego rynku oraz otwartych standardów. Bardzo ważne jest dla nas budowanie innowacyjnych usług zaufania opartych na technologiach mobilnych i chmurowych. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Rządu RP, który w związku z wchodzącym w życie rozporządzeniem europejskim eIDAS proponuje szereg e-rozwiązań, jak chociażby dowód osobisty w telefonie. Dzięki takim rozwiązaniom jak „Certum CloudSign – podpis elektroniczny w chmurze”, dajemy obywatelom i przedsiębiorcom szansę na podpisywanie dokumentów kilkoma dotknięciami ekranu, bez potrzeby stosowania dodatkowych kart i czytników. Ten produkt w pełni odpowiada regulacjom eIDAS, a także wspiera standardy zaproponowane przez globalne Konsorcjum. – powiedział Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems.

Dlaczego potrzebny jest otwarty standard

Nowy standard stworzony przez konsorcjum będzie miał zasadnicze znaczenie dla wspierania cyfrowej transformacji w biznesie w skali globalnej, dając każdemu dostęp do bezpiecznych rozwiązań podpisu elektronicznego – pełnej gamy aplikacji w chmurze i na urządzenia mobilne. Po wdrożeniu, standard będzie korzystnie wpływał na procesy, gdzie kluczowa jest identyfikacja osoby podpisującej dokumenty, np. przy wnioskowaniu o świadczenia socjalne lub podpisywaniu umów kredytowych online. Choć początkowo działalność konsorcjum skoncentruje się na UE, Cloud Signature Consortium ma na celu zbudowanie globalnej sieci partnerów branżowych i zamierza opublikować nowe specyfikacje pod koniec 2016. Pierwsze realizacje oparte na chmurze mają się pojawić niedługo potem.

Adobe ma doświadczenia w byciu pionierem i usprawnianiu standardów branżowych, takich jak format dokumentu PDF. Wspieramy otwarte standardy i w razie ich braku, pomagamy je tworzyć. Dziś, we współpracy z Cloud Signature Consortium, z dumą wspieramy rozwój otwartego standardu dla elektronicznych podpisów opartych na chmurze. - powiedział Bryan Lamkin, wiceprezes i dyrektor generalny działu Mediów Cyfrowych, Adobe.

O Certum Cloud Sign

Rozwiązanie Certum CloudSign umożliwia łatwe i bezpieczne dla użytkownika podpisywanie dokumentów elektronicznych bazując na zgodnej z eIDAS usłudze zaufania. Rozwiązanie udostępnia usługi tworzenia i walidacji podpisu oraz szeroki ekosystem aplikacji mobilnych, web’owych i desktop’owych uruchamianych dla Windows, MacOS, Android oraz IOS. Dzięki usłudze wirtualnej karty możliwe jest korzystanie z aplikacji zaprojektowanych do współpracy z dotychczas bardzo popularnymi kartami kryptograficznymi – standardową kartę kryptograficzną zastępuje karta w chmurze uruchomiona w centrum danych Asseco Data Systems w Polsce. Łącząc 3 filary biznesu ADS:

 • Centrum Certyfikacji – odpowiedzialne za wydawanie certyfikatów osobom fizycznym,
 • Centrum Danych – udostępniającą wysoko dostępną i wydajną infrastrukturę serwerową,
 • Usługi Zaufania – zaprojektowane i wytworzone w laboratoriach R&D Certum – Asseco Data Systems,

jesteśmy gotowi do wspierania najbardziej wymagających i krytycznych scenariuszy biznesowych wymagających podpisywania dokumentów online gwarantując korzystanie z nowej formy podpisu w bezpiecznej i prostej jak wysłanie sms-a formie.

Dodatkowe materiały:

 

Kontakt dla mediów

Asseco Data Systems:

Jan Zaborowski, Dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji,
Asseco Data Systems S.A., ul. Królowej Korony Polskiej 21, 70-486 Szczecin,
tel. +48 91 480 12 01, tel. kom.: 669 992 143, e-mail: jan.zaborowski@assecods.pl

Materiały do pobrania

Komunikat prasowy

PressKitSzanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia;
 2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  • przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  • przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 6. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 7. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 8. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.

POLITYKA PRYWATNOŚCI