Asseco rozbudowuje inteligentną infrastrukturę przystankową w Rzeszowie

15/3/2018

Inteligentna-infrastruktura-przystankowa

Asseco Data Systems rozpoczyna w stolicy Podkarpacia projekt „Rozbudowa infrastruktury przystankowej ITS”. Kolejne miejskie przystanki autobusowe zostaną wyposażone w biletomaty i elektroniczne tablice pasażerskie, a także w inteligentny monitoring wizyjny, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.

Kompleksowa rozbudowa miejskiej infrastruktury przystankowej w Rzeszowie będzie zintegrowana z funkcjonującym w mieście od 2015 roku systemem elektronicznej informacji pasażerskiej. Nowy projekt uzupełni istniejącą infrastrukturę o 6 dodatkowych urządzeń do sprzedaży biletów oraz 16 nowych tablic elektronicznej informacji pasażerskiej. Na 47 rzeszowskich przystankach autobusowych zostanie też uruchomiony system inteligentnego nadzoru do monitorowania ruchu w zatokach autobusowych. Instalacja wyposażona w urządzenia do monitoringu wizyjnego, przetwarzania informacji oraz niezbędne instalacje i sprzęt telekomunikacyjny pomoże zapewnić mieszkańcom większe bezpieczeństwo i komfort korzystania z komunikacji miejskiej, a także wychwycić przypadki bezprawnego korzystania z zatok, należących do Zarządu Transportu Miejskiego.

System z pomocą m.in. kamer ANPR pozwoli na automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, a także monitorowanie czasu postoju, wielkości i rodzaju pojazdu, a także powierzchni, jaką zajmuje. Następnie dane z serwerów lokalnych będą filtrowane w centralnym systemie i wygenerują gotowy raport o pojazdach, które zatrzymały się na przystankach – wyjaśnia Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

Realizując z Asseco kolejny innowacyjny projekt, Rzeszów umacnia swoją pozycję lidera na rynku inteligentnych rozwiązań smart city, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jestem przekonany, że nowe przedsięwzięcie przyczyni się do większego komfortu rzeszowian korzystających z komunikacji miejskiej – powiedział Marek Ustrobiński, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa.

Projekt „Rozbudowa infrastruktury przystankowej ITS” będzie w Rzeszowie realizowany do końca sierpnia 2018 r.