Wprowadzamy nowy sposób wydawania wersji naszych systemów. Po co to robimy? Chcemy zaproponować Państwu wspólną pracę nad harmonogramami wydań, co pozwoli usprawnić planowanie projektów oraz wprowadzić większą kontrolę nad wprowadzaniem zmian, a zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów. Nowy sposób przygotowywania wydań, to także przekazywanie Państwu kilku projektów w jednym wydaniu. Po więcej szczegółów zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Dlaczego tak ważne jest przygotowywanie wydań wersji naszych systemów? Dlaczego Państwo również powinni znać zasady według których pracujemy?
Jako twórca oprogramowania dla obszaru leasingu przygotowujemy takie systemy jak: LEO Leasing, LEO FK czy Tiger. Jednak zapewnienie poprawności działania aplikacji wymaga również korzystania z oprogramowania wspomagającego: BPS, ePOS Connector, webLSP i wielu innych. Poza stałym rozwojem funkcjonalności, naprawą błędów, optymalizacją wydajności tych aplikacji realizowane są projekty, w ramach których nasi klienci zgłaszają potrzebę modyfikacji jakiejś funkcjonalności, czy wykonania dodatkowej konfiguracji. Wszystkie te prace powinny być zaplanowane i zarządzane. Zarządzanie tymi pracami jest niezwykle ważne, bo nikt z Państwa nie chciałby otrzymać wersji, która jest w fazie implementacji czy testów. Istotne jest, aby zmiany, które nie zostały zweryfikowane pozytywnie przez użytkowników, nie znalazły się na środowisku produkcyjnym.
To gwarantuje nam proces zarządzania wydaniami. Jednak zasady, którymi się kierujemy powinny być jasne i zrozumiałe nie tylko dla producenta oprogramowania. Zachęcamy wręcz do aktywnego udziału w działaniach prowadzonych w tym zakresie już na etapie tworzenia harmonogramu (poprzez zgłaszanie uwag dotyczących terminów, dostępności Państwa zasobów w trakcie testów). Wspólne wypracowanie harmonogramu, jak i ogólne zrozumienie tematu pozwala na uniknięcie wielu problemów.
Jak to właściwie wygląda?
Co to jest wersja bazowa? To wersja produkcyjna (obecnie używana na środowisku produkcyjnym Klienta), bądź wersja, która przeszła pozytywne testy przeprowadzone przez testerów ADS. W ramach testów wersji sprawdzana jest każda funkcjonalność, każda zmiana, która została wprowadzona – czy to poprawka do błędu, czy zmiany wynikające ze zrealizowanego projektu, bądź poprawki wydajnościowe.
Kiedy planujemy projekty i przygotowujemy harmonogram prac zastanawiamy się nad tym, na jakiej wersji bazowej będziemy dany projekt realizować. Możliwości są dwie:
Jakie są więc zalety płynące z takiego podejścia?
Podsumowując stawiamy na lepszą jakość, którą chcemy uzyskać poprzez: